Telefony komórkowe stają się przedłużeniem naszych dłoni, nic dziwnego. Ilość urządzeń mobilnych jest większa niż liczba ludności zamieszkujących Ziemię. Korzystając ze smartfonów generujemy i magazynujemy dane, jednocześnie generując ruchy w sieci. Telefon wkracza więc w sferę Big Data, znacząco podnosząc statystyki krążących w świecie informacji.

Jakie dane są istotne dla śledztwa?

Wiadomości – Nie chodzi tutaj tylko o standardową drogę komunikacji jaką jest SMS. Samodzielnie funkcjonujące komunikatory, czy te sprzężone z aplikacjami są tańszą drogą dojścia do drugiej osoby. Wiele z nich ma możliwość załączania plików, co zwiększa ich wartość informacyjną. Dodatkowym kanałem są maile, które zastępują korespondencję formalną i biznesową. Bezrefleksyjne wysyłanie treści prywatnych i zawodowych łączy dwie sfery w jedną, która jest silnym dowodem w sprawach sądowych.

Zdjęcia i video – Materiał audiowizualny, jak i zdjęcia są podstawowym dowodem w szeregu postępowań sądowych. Ich wartość dowodowa nie wymaga komentarza, zwłaszcza, kiedy mamy z nimi do czynienia w postaci surowej, bez podejrzeń o montaż, czy edycję.

Dostęp do kont – Telefon zapamiętuje hasła do posiadanych przez użytkownika kont. Jest połączony z danymi magazynowanymi przez nas w chmurze. Jest także narzędziem autoryzacyjnym dającym zezwalającym na dostęp do poszczególnych danych. Obecność w sieci i korzystanie z aplikacji jest sygnalizowana powiadomieniami push, dzięki czemu istnieje możliwość monitorowania każdego ruchu w sieci i poza nią.

Kontakty i spis połączeń – Jako źródło informacji bardzo istotna z punktu widzenia osób, z którymi się kontaktujemy i w jakim środowisku się obracamy. Daje ogląd na branżę, która jest nam bliska i odzwierciedla stopień zażyłości.

Historia przeglądania / ruch w sieci – Wyszukiwane treści mogą świadczyć na niekorzyść osoby pozwanej. Śledzenie ruchów może również zdradzić profil osoby, przeciw której zbierane są dowody. Łatwo bowiem określić preferencje i interesujące użytkownika treści, a także częstotliwość i pory ich wyszukiwania.

Lokalizacja – Opcję wykorzystuje większość aplikacji, a nawet wiadomości SMS (np. IMessage). Nagrywając film, robiąc zdjęcie, dodając post, przeglądając strony internetowe zostawiamy po sobie ślad w postaci punktu na mapie wraz z czasem obecności. Do tego niezbędnym jest podłączenie do sieci, która też może stać się źródłem danych. Podpięcie się do publicznego Wi-Fi zdradza naszą obecność w konkretnym miejscu, a także może przejąć część informacji zebranych podczas aktywności w Internecie.

Aplikacje – Pod uwagę brany jest zarówno rodzaj posiadanych aplikacji, jak i zebrane przez nie dane. Mapy archiwizują wyszukiwane trasy, portale randkowe przechowują wymieniane wiadomości i preferencje w dobieraniu partnera itd.